גינת תבלינים

מנגנוני הגנה בצמחי תבלין

יחידה זו עוסקת במנגנוני ההגנה בצמחים, ובמהלכה התלמידים לומדים מושגים הקשורים למבנה הייחודי של העלה ולדרכים שבהן צמח יכול להגן על עצמו מפני טורפים. במסגרת הלמידה במרחב יתנסו הילדים עצמאית בזיהוי צמחי תבלין ומרפא הצומחים בחצר בית הספר ויכירו את תכונותיהם הייחודיות.

תפיסת הלמידה

הערך המוסף של קיום השיעור במרחב הירוק הוא בלמידה המוּנעת מסקרנות ומאקטיביות של הלומד, בנוסף לכך הלומד רוכש מיומנויות חקר וחשיבה מסדר גבוה, מיומנות של עבודה בצוות ואחריות אישית. הילדים מתעשרים בידע עולם על תכונות צמחי התבלין והמרפא הקיימים במרחב הבית-ספרי, ובכך מתחזקת תחושת השייכות לבית הספר ולסביבתם הטבעית. בנוסף, המשימה מותאמת לכיתה הטרוגנית ומאפשרת ביטוי לכישורים ולמיומנויות שונים, כמו דיפרנציאליות בשאלות המלוות את הלמידה.

עקרונות למידה

סקרנות ואקטיביות

מחקרים העוסקים בלמידה חוץ-כיתתית מראים כי רצוי שלמידה סביבתית תתבצע בשילוב עם חוויות הגוף ולא רק דרך המוח.

למה מנגנוני הגנה

עצים הם צורת החיים הגדולה והמשמעותית ביותר הקיימת בעולמנו. הידע שאנו יכולים ללמוד מהם הוא אין-סופי – אנו מציעים נגיעה קטנה בידע זה.

ספירליות

ביחידה זו הלמידה היא ספירלית בממד הגילי, אך גם באופן שבו ניתן לחזור על פעילויות שונות בזמנים שונים על מנת להעמיק את המפגש ואת הלמידה.

מהלך הלמידה

עלה

מטרות תהליך

  1. חשיבה סביבתית רחבה מעבר לרובד התועלתני והפונקציונלי (צמחי התבלין מגינים על עצמם ואינם נוצרים בשבילנו).
  2. הרחבת תפיסת הלמידה מלמידה משימתית ללמידה חושית וחברתית.
  3. עידוד העמקה: במקום "המורה סיימתי" – שימוש חוזר וקריאה חוזרת-.
  4. התנסות במבנה של חשיבה רציונלית שיטתית (חזרתיות, תאוריה – התנסות, שיח עמיתים, מוטיבציה פנימית)
  5. עידוד מעורבות: תגובות התלמידים (סקר/מילולי/ תמונה) באות לידי ביטוי והן שוות מעמד לתוכן "המומחה.

מטרות תוכן

  1. הכרת המושגים: שמן אתרי, קוטיקולה, שערות הגנה
  2. הבנת הקשר בין מבנה הצמח לתפקודו
  3. התנסות בזיהוי של לפחות ארבעה צמחי תבלין.

שיקולי תכנון לשיעור

על המורה לוודא כי אכן קיימים צמחי תבלין בחצר בית הספר. אם אין, יש לשתול צמחים לפחות כחודש לפי הפעילות (רוזמרין רפואי, מרווה, אזוביון-לוונדר, אזוב).

ציוד: זכוכית מגדלת, טלפון נייד או טאבלט לכל קבוצה

מהלך

בהתנסות הראשונית עם המערכת יהיה צורך להציגה לתלמידים. חלק זה יכול להתקיים בשיעור הראשון של היחידה ומיד אחריו יצאו התלמידים לפעילות בחוץ, והוא יכול גם להיערך במנותק מהשיעור. לפני יציאה להתנסות הראשונית המורה יכול לחשוף את התלמידים לאחד מחומרי ההוראה המצורפים, המסבירים על מנגנוני הגנה בצמחים. ניתן להשתמש בחומרים אלו גם בשלב הסיכום של החלק הראשון. הילדים יצאו אל גינת התבלינים בחצר בית הספר, שם הם יתבקשו להתבונן בצמחי התבלין ולגלות את התכונות המייחדות את עליהם. הפעילות הדיגיטלית תכוון אותם להעמיק בחלק שהם חוקרים, לשאול שאלות שונות ולהעשיר את הידע שלהם בנוגע לחלקי הצמח, למנגנוני ההגנה שלו ולתכונות המייחדות אותו. לאחר שלב זה חשוב כי המורה יסכם את חוויית הלמידה באמצעות דיון במליאה בכיתה או בגינת התבלינים. לרשות המורה עומד מאגר התגובות והתשובות שהכניסו התלמידים לאורך ההתנסות, והוא יוכל להתייחס אליהן בשלב הסיכום. בשלב הבא יבחר כל צוות למידה באיזה מנגנון הגנה ברצונו להעמיק את הידע וזאת על ידי תהליך סדור והצגתו לפני חברי הכיתה. לאחר השלמת מעגל למידה רצוי לאפשר ולעודד לתלמידים לצאת שוב החוצה בצוותים חדשים, בעונות ובשעות שונות ולהשתמש באופן עצמאי במערכת המוכרת. הנתונים שייאספו ישמשו לדיון השוואתי.

עבודה בפורום כיתתי ככלי לארגון הלמידה

למידה חברתית רגשית באמצעות מבע בין אישי בלתי פורמלי

לומדים בהקשר חברתי, אינטראקציה היוצרת הבניה של ידע

העמקה באמצעות קריאה ודיון

התנסות בלתי אמצעית בהקשר פיזי חושי

לומדים בהקשר חברתי, האינטראקציה יוצרת הבניה של ידע.

למידה חברתית-רגשית באמצעות מבע בין-אישי בלתי פורמלי.

עבודה בפורום כיתתי ככלי לארגון הלמידה

העמקה באמצעות קריאה ודיון.

התנסות בלתי אמצעית בהקשר פיזי חושי.

פעילות לכיתות א'-ב' ורעיונות נוספים

תבלינים

ייבוש צמחי תבלין

תבלין

הכנת שמפו רוזמרין

גינה

כותרת: צמחי תבלין במורשת

Scroll to Top