מהשדה לצלחת
יחידה זו עוסקת בגינת הירק בחצר בית הספר בכמה רבדים, באופן שבו כדאי לנו ליצור את הערוגות שלנו, הטיפול בירקות, וכמובן אילו גידולי חורף וגידולי קיץ מומלצים. דרך גידול הירקות והמעקב אחריהם ילמדו התלמידים מה ההבדל בין זריעה ושתילה, מה הם חלקי הצמח ואילו חלקים אנחנו אוכלים. נעשה סדר אחת ולתמיד באשר להבדל בין פירות וירקות ונלמד על חשיבות שילוב הירקות בתזונה שלנו.
תפיסת הלמידה
כאשר אנו מקימים גינת ירק, ברור לכול שהלמידה תתרחש במרחביה. הלמידה בגינת ירק היא חוויה מרגשת, התלמידים לוקחים חלק פעיל בכל שלבי הלמידה החל בהקמת הגינה, טיפוח הגידולים, איסוף התוצרת וכלה בהכנתה למחזור שתילה נוסף. הלמידה בגינה היא סביב הצמחים והתפתחותם ולצד זאת מתפתחת הלמידה של התלמיד. הלמידה מתחילה מהתנסות פרקטית של שתילה, אך כבר אל תוך ההתנסות הזו מצטרף עוד ידע רלוונטי כמו מרחקי השתילה הנדרשים ואופן פיזור ההשקיה. ידע זה שנראה בתחילה כידע הרלוונטי להצלחת ההתנסות, מקבל הקשר רחב יותר בהמשך והופך לידע מהותי של התלמידה על צורכי הצמח, על חלקיו ועל מעגל החיים השלם שלו.
עקרונות למידה
למידה אקטיבית
למה גינת ירק
ספירליות
מהלך הלמידה
מטרות תהליך
- פיתוח וחיזוק האחריות על הלמידה אצל התלמידים
- העמקת הקשר של התלמידים לסביבת בית הספר תוך יצירת איכפתיות סביבתית
מטרות תוכן
- הכרת חלקי הצמח.
- הבחנה בין חלקי הצמח הנאכלים.
- הבנת ההבדל בין זריעה ושתילה.
- התנסות בתהליך חקר קצר בגינת הירק.
שיקולי תכנון לשיעור
בגינת הירק ניתן לשתול מגוון רחב של גידולים. ביחידה זו בחרנו להתמקד בגידולים שההצלחה בהם היא רבה וההנאה גם כן. אין זה משנה מה תבחרו לשתול בגינת הירק שלכם, אם תחליטו ליהנות מחלק דיגיטלי זה, כדאי שתבחרו גם גידולים שאנו מציעים. יש להתאים את שתילת השתילים וזריעת הזרעים למועד הנכון על מנת שהתלמידים יוכלו ליהנות מהיבול.
ערוגת קיץ: שעועית, עגבניות, בזיליקום
ערוגת חורף: חסה, צנונית, קולורבי
מהלך
כל החוויות ביחידה זו הן חוויות חוץ-כיתתיות בגינת הירק. בתחילה התלמידים בוחרים את עונת השנה על מנת לבחור בערוגה המתאימה (חורף או קיץ), לאחר מכן בירק שהם שותלים. מאוחר יותר הם יפגשו עוד שתי חוויות:
הכנת הערוגה וזריעה/שתילה: התלמידים יקבלו הוראות כיצד להכין את הערוגה עבור הצמח שהם זורעים או שותלים. אנו יודעים כי כמורה תרצי להיות נוכחת לצד תלמידייך בגינת הירק, עם זאת אנו מוצאים חשיבות רבה בכך שהידע הבסיסי שהם זקוקים לו יהיה מונגש עבורם במגוון דרכים ולאו דווקא מתוּוכות.
מעקב אחר הצמח שנשתל: תלמידים יוכלו להתחיל את הלמידה שלהם משלב זה, אם הם לא לקחו חלק בשתילה. כל תלמיד בוחר צמח שאחריו הוא עוקב במשך חודשיים. ניתן לשלוח את התלמידים מספר פעמים לגינה כדי לאסוף מידע על הצמחים שנשתלו, וכך הם יוכלו לעקוב אחר השתנות הצמח וגדילתו.
מהשדה לצלחת – פעילות שתלווה את רגע הקטיף, רגע משמח ומרגש שננצל להעמקת הלמידה.
כבכל יחידת לימוד באשר היא, אנו ממליצים לסכם את הלמידה בעזרת דיון. מטרת הדיון היא לכנס את הידע החדש שרכשו התלמידים, אך גם לתת מקום לחוויה של העבודה הפיזית, הפעילות המשותפת, ההתמודדות עם מזג האוויר ועוד.
חוויה: התנסות בלתי אמצעית בהקשר פיזי חושי
רגע של חסד: למידה חברתית רגשית באמצעות מבע בין אישי בלתי פורמלי
למידת צוות לומדים בהקשר חברתי, אינטראקציה היוצרת הבניה של ידע
המשגה: העמקה באמצעות קריאה ודיון
מליאה: עבודה בפורום כיתתי ככלי לארגון הלמידה
רגע של חסד: למידה חברתית רגשית באמצעות מבע בין אישי בלתי פורמלי
מליאה: עבודה בפורום כיתתי ככלי לארגון הלמידה
המשגה: העמקה באמצעות קריאה ודיון
למידת צוות: לומדים בהקשר חברתי, אינטראקציה היוצרת הבניה של ידע
חוויה: התנסות בלתי אמצעית בהקשר פיזי חושי