למידה מיידית נתמכת NFC
ביחידה זו אנו מזמנים עבור תלמידינו למידה מיידית, כלומר פעולה מהירה, כמעט אגבית, המובילה את התלמיד ללמידה מסוגים שונים: רפלקציה על מצב הרוח האישי, אקטיביזם בפורמט של משוב להנהלת בית הספר בתחום שמעסיק את התלמידים או את צוות ההוראה, יצירת תגובה למדיה ועוד.
תפיסת הלמידה
כאשר עוסקים בלמידה חוץ-כיתתית, עולה לא פעם הכותרת 'להפוך את חצר בית הספר או את היישוב לגן משחקים'. אין ספק שכל עץ וכל ספסל יכולים לזמן למידה משמעותית, אך ביחידה זו אנו מציעים משהו שונה וחדש. המילה 'מיידית' משקפת בין היתר את ההקשר שהלמידה מתרחשת בו. הלמידה יכולה להתרחש בהפסקה, בדרך לכיתה, ואינה חייבת להיות חלק ממערך רחב של שיעורים. הרעיון שבבסיס היחידה הוא שהלמידה היא פנימית של התלמיד ואינה מתוּוכת כלל על ידי מורה.
עקרונות למידה
מיידיות
התלמיד סורק מדבקה בעזרת הטלפון הנייד שלו, מגיב וממשיך הלאה אל יומו.
חופשי זה לגמרי לבד
התלמידים בוחרים אם להתנסות בלמידה הזו או לא. אין חובה ואין המשכיות הנתמכת על ידי המורה. תלמיד שירצה בכך, יביא את ההתנסות לשיח כיתתי.
גיוון ושינוי מתמיד
אותן מדבקות משתנות תדיר בהתאם לקצב שמתאים לצוות בית הספר. תלמיד יכול לסרוק את אותה מדבקה כל שבוע ולזכות בפעילות חדשה.
מהלך הלמידה
מטרות תהליך
- יצירת מרחב המעודד סקרנות.
- העמקת תחושת השייכות של התלמידים לבית הספר.
- הגברת ההשתתפות של התלמידים במגוון פעילויות.
- יצירת חוויית למידה אקטיבית.
- עידוד פעלתנות בקרב התלמידים
מטרות תוכן
- המרחב כשלעצמו
שיקולי תכנון לשיעור
פעילויות אלו אינן חלק משיעור מובנה, אלא התנסויות אישיות של התלמיד ללא מהלך הוראה המלווה אותן. חשוב כי כל צוות בית הספר יהיה מודע לתוכן הקיים בכל מדבקה ולשינויים המתרחשים, על מנת שיוכל לקיים דיאלוג עם התלמידים על כך.
הפעילות יכולה להיות מובנית במדבק, NFC או בברקוד- יוצרי ברקודים חינמים זמינים ברשת לכל המעוניין. ניתן גם להשתמש במדבקות NFC, מדבקות עם שבב הניתן לתכנות פשוט המפעיל פונקציות בטלפון על ידי קרוב המכשיר למדבקה. פעולה המשתמשת באותה היכולת בה משלמים בכרטיס אשראי או בטלפון. השימוש במדבקות NFC מאפשר מיידיות גבוה יותר מכיוון שאיננו צריכים לסרוק קוד או אפילו לפתוח את הטלפון שלנו.
מהלך
ההצעות הרשומות מטה הם רעיונות לפעילויות שאנו מוצאים לנכון לשלב בחצר בית הספר. כמובן שהאפשרויות הן אינסופיות, תנו ליצירתיות להוביל אתכם.
דירוג ניקיון השירותים- יכול לתת לצוות בית הספר של מצב השירותים לאורך היום. בעקבות התוצאות יהיה ניתן לבחון אילו פעולות נדרשות.
האזנה לשיר – פעילות כייפית בה נוכל להכיר לתלמידנו שירים חדשים.
הצטרפות לקבוצת וואטסאפ – אם אנחנו רוצים לגייס תלמידים לפעילות מסויימת נוכל לייצר שלט מזמין ובו אפשרות להצטרפות מהירה. באופן זה ניתן לבנות קהילות שונות בצורה מהירה.
יומן- אפשרות לפתוח זימון לרישום פעילות מסויימת ביומן. ניתן למשל לשים הזמנה שכזו בשער בית הספר וההורים יכולים באופן ישיר לרשום ביומן.
שליחת אימייל- מאפשר פעולה אקטיביסטית קלה ופשוטה, קישור זה פותח את האימייל במכשיר הטלפון ובו כבר מייל מנוסח וכתובת מיועדת, למשל מנהלת מחלקת החינוך. התלמיד יכול לשלוח את המייל שפי שהוא מנוסח או לשנותו.
כניסה לפוסט ברשת חברתית-חשיפה לפוסטים שאולי נוגעים לתלמידים שלנו, אולי למשימה בטיקטוק ועוד ועוד.
קישור שמתחיל שיחת טלפון-בדיוק כמו שליחת המייל גם התחלת שיחה היא צעד שמקרב את התלמידים לעשייה אקטיבסטית סביב נושא מסויים.
דירוג מצב הרוח- בתחילתו ובסופו של כל יום התלמידים סורקים את האייקון המתאים למצב רוחם. הזדמנות נהדרת לעצירה והתבוננות רגעית על מה שעבר עלינו היום.
איך מכינים ברקוד?
ישנם אתרים רבים בהם אפשר להכין ברקודים לקישורים שלכם. כאן תוכלו למצוא אתר אמין. השירות הוא חינמי אך במידה ותרצו לייצר ברקודים מורכבים יותר בהם נאספים נתונים למשל, השרות יהיה בתשלום.