אנגלית

משחקים באנגלית

איך זה שילדים באנגליה מדברים אנגלית? ישנה הסכמה רחבה כי היכולת לתקשר באנגלית על פני המדיומים השונים של השפה היא מיומנות חשובה ביותר לילדי העתיד. איך מנגישים את השפה באופן פשוט? איך מעודדים תלמידים צעירים להשתמש בשפה זרה כאשר החלופה הקלה (שפת האם שלהם) זמינה להם? אלו השאלות ששאלנו את עצמנו בפיתוח יחידה זו.

תפיסת הלמידה

עולם חדרי הבריחה כבר מזמן לא נשאר במתחמים המיועדים לכך, בשנים האחרונות אנו רואים פריחה של חדרי בריחה, קופסאות בריחה וחדרי בריחה דיגיטליים בשירות ההוראה והלמידה. חדרי בריחה מעוררים סקרנות עניין ומוטיבציה רבה ללמידה נושא המוטיבציה הוא הרעיון המרכזי שהביא אותנו להשתמש בפורמט זה. מטרתנו הייתה ליצור חדר בריחה גנרי שיתאים לכל חצר בית ספר באשר היא (חידה לא קטנה בעצמה) בהתבססות על החצר בלבד. לבסוף שילבנו בחדר הבריחה כמה אביזרים קטנים על מנת להגדיל את חדוות הלמידה. יחידה זו מבוססת על חידות פשוטות, שיתוף פעולה בין חברי הקבוצה והתבססות על סגנונות למידה שונים

עקרונות למידה

בכייף!

הידע מוטמע בהקשר משחקי. הלמידה היא תוצר משנה של השימוש במשחק ומבוססת על גילוי והפתעה

קיצורי דרך

חיבור הלמידה לחושים מחקת את חווית הלמידה והיכולת לשלוף את אותו מידע שנלמד בעתיד

מהלך הלמידה

עלה

מטרות תהליך

  1. לעודד שימוש בשפה האנגלית
  2. לראות את השפה האנגלית בהקשר שימושי
  3. לקשר בין משחקיות לשפה

מטרות תוכן

  1. קריאה באנגלית
  2. כתיבה באנגלית
  3. דיבור באנגלית

שיקולי תכנון לשיעור

הפעלת יחידת לימוד זו דורשת התארגנות מוקדמת ורכישת מספר אביזרים שישרתו את התלמידים בחידות. רשימת האביזרים מצורפת כאן. יש לפזר את האביזרים השונים במקומות המתאימים על פי הרשימה טרם התחלת הפעילות. ניתן לרכוש ערכה המתאימה להפעלה רב פעמית בפורמט של שכבת גיל במחיר של 250 ש"ח . כמו כן יש לרכוש פרס כלשהו לקבוצה שמגיעה ראשונה אל התיבה הנכונה.

מהלך

יחידה זו היא יחידת לימוד חד פעמית, בניגוד ליחידות הלימוד המופיעות באתר זה אין טעם בחזרה על פעילות זו. עם זאת אנו מציעים גם כאן ליצור מעגל של למידה התנסותית:

1. לשלוח את התלמידים לפתור את חצר הבריחה שלנו ולמצוא את תיבת הפרס. (יכול להיות בפורמט כיתתי או שכבתי)

2. לאחר שוך ההתרגשות לקיים דיון על חווית הלמידה:

*איך היה לי ללמוד בדרך זו

*אילו מילים חדשות למדתי

*דבר אחד חדש שלמדתי על עצמי בפעילות

ניתן לעצור כאן כחוויה חד פעמית או לנצל את ההתנסות כטריגר לחווית למידה עמוקה נוספת הכנת פעילות בריחה חדשה. לרוב בפעילות מסוג זה אנו נתחיל בלתכנן את סיפור המסגרת שלנו, במקרה הזה הוא יכול להיות אף הוא באנגלית. צריך לזכור כי שלב זה הוא שלב קשה לעיתים לתלמידים הצעירים וניתן לפעול גם סביב חידות ללא נרטיב המחבר בניהן באופן הבא:

1.כל קבוצה מכינה חידה אחת חדשה בשפה האנגלית.

2.התנסות הקבוצות מחליפות בניהן את החידות ומתנסות בהן

3.משוב – כל קבוצה נותנת משוב על החידה בה היא התנסתה

4.סבב תיקונים- כל קבוצה משפרת את החידה שלה על פי ההערות שקיבלה

5.בנייה כיתתית של רצף פעילות הבריחה,- מהו המסלול בו עובדת הפעילות שלנו

6.הפעלת כיתה אחרת בפעילות הבריחה שיצרתם.

7.דיון מסכם על תהליך הלמידה

עבודה בפורום כיתתי ככלי לארגון הלמידה

למידה חברתית רגשית באמצעות מבע בין אישי בלתי פורמלי

לומדים בהקשר חברתי, אינטראקציה היוצרת הבניה של ידע

העמקה באמצעות קריאה ודיון

התנסות בלתי אמצעית בהקשר פיזי חושי

למידה חברתית רגשית באמצעות מבע בין אישי בלתי פורמלי

לומדים בהקשר חברתי, אינטראקציה היוצרת הבניה של ידע

עבודה בפורום כיתתי ככלי לארגון הלמידה

העמקה באמצעות קריאה ודיון

התנסות בלתי אמצעית בהקשר פיזי חושי

Scroll to Top